Képkérdés: Miért kockáztatnál, ha van jobb megoldás?
A Cégem 360-nál tudjuk, hogy egy jó kép felér ezer szóval. De azt is tudjuk, hogy egy rossz kép – mármint egy jogsértő kép – rengeteg fejfájást és komoly költségeket okozhat. Sokan azt hiszik, ha egy kép „szabadon” elérhető az interneten, vagy ha nem tüntették fel rajta a szerzőt, akkor nyugodtan felhasználhatják. Pedig ez nem így van!
A digitális képfelhasználás buktatói: Ne feledd, a felelősség a tiéd!
Az interneten található fotók túlnyomó része szerzői jogvédelem alatt áll. Ez azt jelenti, hogy a felhasználásukhoz engedély szükséges, és gyakran fizetni is kell érte. Mindegy, hogy egy blogot, weboldalt, vagy közösségi média felületet üzemeltetsz, te vagy a felelős minden feltöltött tartalomért. A jogsértő képátvétel pedig komoly következményekkel járhat.
Gondolj bele: egy magyar ingatlanközvetítő például egy indexes cikk képét vette át, majd egy berlini székhelyű cég 360 eurót követelt tőle. Egy másik blog üzemeltetőjét hasonló okból 2400 euró átutalására kötelezték. Ezek az esetek nem elszigeteltek, és igenis jogszerűek lehetnek, ha a kép valóban jogvédett, és nem volt engedélyed a használatához. Ráadásul a jogtulajdonosok vagy az őket képviselő cégek nem fognak kifogásokat elfogadni – sem a tudatlanságot, sem az alacsony látogatottságot. A fizetési felszólításokat akár bírósági perrel is megtámogathatják, ami még nagyobb költségekkel járhat.
Hogyan lehetsz biztos a jogszerű képfelhasználásban?
Mi a Cégem 360 csapatával kizárólag jogtiszta képeket használunk. Ennek oka egyszerű: előfizetésünk van az Envato szolgáltatásra, ami garancia arra, hogy munkáinkhoz jogtiszta, engedéllyel rendelkező fotókat használunk. Így elkerüljük a felesleges kockázatokat és a potenciális büntetéseket.
De mi van akkor, ha te nem akarsz előfizetni? Szerencsére léteznek legális források, ahol ingyenesen, jogsértés nélkül juthatsz képekhez:
- Fortepan fotóarchívum: Kincsesbánya a régi fotók kedvelőinek.
- Wikipédia képei: Sok kép Creative Commons-licenc alatt érhető el, de mindig ellenőrizd a feltételeket és tüntesd fel a forrást!
- Állami szervezetek képei: Az Országgyűlés, kormány, rendőrség, és más állami szervezetek közpénzből készült képeit általában szabadon felhasználhatod.
- Egyes külföldi oldalak közkincs képei: Például a NASA vagy a Kongresszusi Könyvtár gyűjteményei.
Amire nagyon figyelj: A zárt Facebook-csoportokban vagy nem nyilvános felületeken megosztott képek, illetve közszereplők privát fotói sem használhatók fel engedély nélkül, mert ezek személyiségi jogokat is sérthetnek!
Ne kockáztasd a céged hírnevét és pénztárcáját!
Az interneten talált képek többségét nem lehet szabadon felhasználni. A szerzői jog megsértése komoly anyagi következményekkel járhat. A jogtulajdonosok vagy megbízott cégeik szigorúan fellépnek a jogsértőkkel szemben, és a fizetési felszólításokat bírósági úton is érvényesíthetik.
A mi tanácsunk: Mindig csak jogtiszta, megfelelő licenc alatt elérhető, vagy közkincs képeket használj. Mindig ellenőrizd a feltételeket, és ha szükséges, tüntesd fel a forrást.
Ha bizonytalan vagy, vagy szeretnéd profikra bízni a dolgot, keress minket! A Cégem 360-nál tudjuk, hogyan dolgozzunk biztonságosan és hatékonyan, miközben lenyűgöző vizuális tartalmakkal segítjük cégedet.
Kérdésed van a képfelhasználással kapcsolatban? Keress minket elérhetőségeinken!